Vishay/Sprague 595D476X9025R8T
595D476X9025R8T picture photo
Mfg. Part Number
595D476X9025R8T
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% 2824
Datasheet Download
595D476X9025R8T.pdf
Availability of 595D476X9025R8T
QUANTITY
595D476X9025R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D476X9025R8T
Internal Part NumberEIS-595D476X9025R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D476X9025R8T
Related Links595D476, 595D476X9025R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D476X9025R8T Details Description
Related parts for 595D476X9025R8T
COVER CAP CLOSING LED CUTOUTS datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 8-DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 1.5 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf