Avago Technologies US, Inc. 5962-0420501HXA
5962-0420501HXA picture photo
Mfg. Part Number
5962-0420501HXA
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW
Datasheet Download
5962-0420501HXA.pdf
Availability of 5962-0420501HXA
QUANTITY
5962-0420501HXA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5962-0420501HXA
Internal Part NumberEIS-5962-0420501HXA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low500mA, 500mA
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5962-0420501HXA
Related Links5962-04, 5962-0420501HXA Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
5962-0420501HXA Details Description
Related parts for 5962-0420501HXA
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT GOLD 4CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
WHIP MC 5/8 132-174MHZ datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf