Avago Technologies US, Inc. 5962-0824201KYA
5962-0824201KYA picture photo
Mfg. Part Number
5962-0824201KYA
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD
Datasheet Download
5962-0824201KYA.pdf
Availability of 5962-0824201KYA
QUANTITY
5962-0824201KYA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5962-0824201KYA
Internal Part NumberEIS-5962-0824201KYA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginIC Fabrication Vendor Update 09/Jun/2014
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel25mA
Data Rate10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)20ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.55V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Butt Joint
Supplier Device Package8-DIP Butt Joint
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5962-0824201KYA
Related Links5962-08, 5962-0824201KYA Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
5962-0824201KYA Details Description
Related parts for 5962-0824201KYA
BREADBOARD SOLDERLESS ACE318 datasheet.pdf
IC DAS 6CH 12BIT 5V 28-DIP new in stock datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 120MA 7.1 OHM TH datasheet.pdf