Avago Technologies US, Inc. 5962-9685201HYC
5962-9685201HYC picture photo
Mfg. Part Number
5962-9685201HYC
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8SMD
Datasheet Download
5962-9685201HYC.pdf
Availability of 5962-9685201HYC
QUANTITY
5962-9685201HYC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5962-9685201HYC
Internal Part NumberEIS-5962-9685201HYC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel15mA
Data Rate-
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)750ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 30 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Butt Joint
Supplier Device Package8-DIP Butt Joint
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5962-9685201HYC
Related Links5962-96, 5962-9685201HYC Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
5962-9685201HYC Details Description
Related parts for 5962-9685201HYC
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SEALING KIT IP 54 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf