AVX Corporation SR155A680JAR
SR155A680JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A680JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A680JAR.pdf
Availability of SR155A680JAR
QUANTITY
SR155A680JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A680JAR
Internal Part NumberEIS-SR155A680JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A680JAR
Related LinksSR155A, SR155A680JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A680JAR Details Description
Related parts for SR155A680JAR
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 1-OF-8 LV 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD DIRECT 24UTQFN datasheet.pdf
TOOL INSERTION datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf