SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-D-5V
P51-1500-S-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-D-5V.pdf
Availability of P51-1500-S-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-D-5V
Related LinksP51-1500, P51-1500-S-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-D-5V
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X26.2MM 230VAC datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 4CKT datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HOUSING 144 CKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 74COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 36SKT datasheet.pdf
RES 569 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.05A SOT-363 datasheet.pdf