Vishay/Sprague 597D687X0010R8T
597D687X0010R8T picture photo
Mfg. Part Number
597D687X0010R8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 680UF 10V 20% 3024
Datasheet Download
597D687X0010R8T.pdf
Availability of 597D687X0010R8T
QUANTITY
597D687X0010R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D687X0010R8T
Internal Part NumberEIS-597D687X0010R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D687X0010R8T
Related Links597D687, 597D687X0010R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D687X0010R8T Details Description
Related parts for 597D687X0010R8T
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 500A DISC 5MM datasheet.pdf