AVX Corporation 5AK510JADAH
5AK510JADAH picture photo
Mfg. Part Number
5AK510JADAH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK510JADAH.pdf
Availability of 5AK510JADAH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK510JADAH Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK510JADAH
Internal Part NumberEIS-5AK510JADAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK510JADAH
Related Links5AK51, 5AK510JADAH Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK510JADAH Details Description
Related parts for 5AK510JADAH
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME 4C datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
IC OVP FRONT END CTLR 100V 12CSP datasheet.pdf