AVX Corporation 5AQ270JABAA
5AQ270JABAA picture photo
Mfg. Part Number
5AQ270JABAA
Brief Description
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AQ270JABAA.pdf
Availability of 5AQ270JABAA
QUANTITY
5AQ270JABAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AQ270JABAA
Internal Part NumberEIS-5AQ270JABAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AQ270JABAA
Related Links5AQ27, 5AQ270JABAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AQ270JABAA Details Description
Related parts for 5AQ270JABAA
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 650MHZ 28PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 6A 8-CHIPFET datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf