AVX Corporation 5AX100JBKCANM
5AX100JBKCANM picture photo
Mfg. Part Number
5AX100JBKCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 6KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AX100JBKCANM.pdf
Availability of 5AX100JBKCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AX100JBKCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AX100JBKCANM
Internal Part NumberEIS-5AX100JBKCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AX100JBKCANM
Related Links5AX100, 5AX100JBKCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AX100JBKCANM Details Description
Related parts for 5AX100JBKCANM
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LAMP TESTER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RES 187K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf