Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP14A-E3/54
5KP14A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP14A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Datasheet Download
5KP14A-E3/54.pdf
Availability of 5KP14A-E3/54
QUANTITY
5KP14A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP14A-E3/54
Internal Part NumberEIS-5KP14A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)216A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP14A-E3/54
Related Links5KP14A, 5KP14A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP14A-E3/54 Details Description
Related parts for 5KP14A-E3/54
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 10POS datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY DB25 TO HDP22 25FT datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR SM8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 44A PLUS247 datasheet.pdf
SECURE VIEWER 32 SESSIONS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf