Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP188-E3/73
5KP188-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP188-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 344VC P600
Datasheet Download
5KP188-E3/73.pdf
Availability of 5KP188-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP188-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP188-E3/73
Internal Part NumberEIS-5KP188-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP188-E3/73
Related Links5KP188, 5KP188-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP188-E3/73 Details Description
Related parts for 5KP188-E3/73
CONN RECEPT PIN .040-.060" .106" datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 880MA 870 MOHM datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ISO MINI TERMINAL 0.5-0.8MM datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5/16" 10.13" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf