Yageo RT0402BRD0751RL
RT0402BRD0751RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0751RL
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0751RL.pdf
Availability of RT0402BRD0751RL
QUANTITY
RT0402BRD0751RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0751RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0751RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0751RL
Related LinksRT0402B, RT0402BRD0751RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0751RL Details Description
Related parts for RT0402BRD0751RL
CONN FPC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETOPOT 10K OHM 150MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 10A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf