Littelfuse 5KP190A-B
5KP190A-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP190A-B
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 310VC P600
Datasheet Download
5KP190A-B.pdf
Availability of 5KP190A-B
QUANTITY
5KP190A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP190A-B
Internal Part NumberEIS-5KP190A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp310V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP190A-B
Related Links5KP1, 5KP190A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP190A-B Details Description
Related parts for 5KP190A-B
FLEX CABLE - AFF12G/AF12/AFE12T datasheet.pdf
LABEL S LAM LS3E .5X.75" 500/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
EVAL BOARD 2MHZ SYNC BUCK REG datasheet.pdf