Microsemi Commercial Components 5KP20CAE3/TR13
5KP20CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP20CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600
Datasheet Download
5KP20CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP20CAE3/TR13
QUANTITY
5KP20CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP20CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP20CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)154A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP20CAE3/TR13
Related Links5KP20CA, 5KP20CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP20CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP20CAE3/TR13
IC REG LDO ADJ 4A TO220AB datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC PROC HI DEFINITION SOP24 TR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONNECTR 32POS STRAIGHT TERM DIN datasheet.pdf
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 010 250V datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf