Vishay/Dale RLR20C10R5FRBSL
RLR20C10R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C10R5FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C10R5FRBSL.pdf
Availability of RLR20C10R5FRBSL
QUANTITY
RLR20C10R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C10R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C10R5FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C10R5FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C10R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C10R5FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C10R5FRBSL
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS16K/MC16F/MCF16K datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf