Omron Automation & Safety A22L-HG-6D-10M
A22L-HG-6D-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-6D-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-6D-10M.pdf
Availability of A22L-HG-6D-10M
QUANTITY
A22L-HG-6D-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-6D-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-6D-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-6D-10M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-6D-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-6D-10M Details Description
Related parts for A22L-HG-6D-10M
RES 27K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 420V 250A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
MC65 SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf