Littelfuse 5KP210A-HR
5KP210A-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP210A-HR
Brief Description
TVS DIODE 210VWM 349.5VC AXIAL
Datasheet Download
5KP210A-HR.pdf
Availability of 5KP210A-HR
QUANTITY
5KP210A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP210A-HR
Internal Part NumberEIS-5KP210A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
Voltage - Breakdown (Min)233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp349.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP210A-HR
Related Links5KP21, 5KP210A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP210A-HR Details Description
Related parts for 5KP210A-HR
CABLE SMA/BNC 12" RG-142 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 5A datasheet.pdf
RACK ALUM 15X20.3X48 BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.8A 8LFCSP datasheet.pdf
3,3UF 16V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf