Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP30A-E3/51
5KP30A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
5KP30A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Datasheet Download
5KP30A-E3/51.pdf
Availability of 5KP30A-E3/51
QUANTITY
5KP30A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP30A-E3/51
Internal Part NumberEIS-5KP30A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP30A-E3/51
Related Links5KP30A, 5KP30A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP30A-E3/51 Details Description
Related parts for 5KP30A-E3/51
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf