Murata Electronics North America D1U86G-W-460-12-HB3DC
D1U86G-W-460-12-HB3DC picture photo
Mfg. Part Number
D1U86G-W-460-12-HB3DC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 460W
Datasheet Download
D1U86G-W-460-12-HB3DC.pdf
Availability of D1U86G-W-460-12-HB3DC
QUANTITY
D1U86G-W-460-12-HB3DC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U86G-W-460-12-HB3DC
Internal Part NumberEIS-D1U86G-W-460-12-HB3DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Front End Pitch Pack
Featured ProductD1U86G-W-460-12-HxxDC Series AC/DC Front-End Power Supply
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U86G-W-460
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)38.3A
Power (Watts)460W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension9.52" L x 3.40" W x 1.60" H (241.56mm x 86.40mm x 40.52mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUVgs
Power (Watts) - Max460W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U86G-W-460-12-HB3DC
D1U86G-W-460-12-HB3DC Details Description
Related parts for D1U86G-W-460-12-HB3DC
Connector Receptacle 19 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OSC VCO 3020-3265MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
WIREWAY 120" STEEL 2.5X2.5" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf