Microsemi Commercial Components 5KP48CAE3/TR13
5KP48CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP48CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC P600
Datasheet Download
5KP48CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP48CAE3/TR13
QUANTITY
5KP48CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP48CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP48CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.6A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP48CAE3/TR13
Related Links5KP48CA, 5KP48CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP48CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP48CAE3/TR13
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.200" 5MM 3LD datasheet.pdf
MINISTR 2-ROW WAFER ASSY 10CKT datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DK6 HOUSING PA BG datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 280POS GOLD datasheet.pdf
SCT7655EX 19.71" 8" EX112 R datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf