Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP51HE3/54
5KP51HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP51HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC P600
Datasheet Download
5KP51HE3/54.pdf
Availability of 5KP51HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP51HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP51HE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP51HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.9A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP51HE3/54
Related Links5KP51, 5KP51HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP51HE3/54 Details Description
Related parts for 5KP51HE3/54
RES SMD 100K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A MINIP-3 datasheet.pdf
CLEAR POLY GUARD- SMALLNECK datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 12 CONTACTS datasheet.pdf