Littelfuse 5KP58CA-HR
5KP58CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP58CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL
Datasheet Download
5KP58CA-HR.pdf
Availability of 5KP58CA-HR
QUANTITY
5KP58CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP58CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP58CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP58CA-HR
Related Links5KP58, 5KP58CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP58CA-HR Details Description
Related parts for 5KP58CA-HR
RES ARRAY 9 RES 820K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf