Microsemi Commercial Components 5KP60E3/TR13
5KP60E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP60E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC P600
Datasheet Download
5KP60E3/TR13.pdf
Availability of 5KP60E3/TR13
QUANTITY
5KP60E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60E3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP60E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60E3/TR13
Related Links5KP60E, 5KP60E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP60E3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP60E3/TR13
RES 12.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC 1.5KE datasheet.pdf
IC MEMORY MOD TEMP SENSOR 8-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL-MP30M (METAL), 4NC, 1XM20 datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 2000MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf