Microsemi Commercial Components 5KP70AE3/TR13
5KP70AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP70AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC P600
Datasheet Download
5KP70AE3/TR13.pdf
Availability of 5KP70AE3/TR13
QUANTITY
5KP70AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP70AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP70AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)44.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP70AE3/TR13
Related Links5KP70A, 5KP70AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP70AE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP70AE3/TR13
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf