AVX Corporation 5NT681KBFCA
5NT681KBFCA picture photo
Mfg. Part Number
5NT681KBFCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 3KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NT681KBFCA.pdf
Availability of 5NT681KBFCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NT681KBFCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NT681KBFCA
Internal Part NumberEIS-5NT681KBFCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NT681KBFCA
Related Links5NT68, 5NT681KBFCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NT681KBFCA Details Description
Related parts for 5NT681KBFCA
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID PE BLACK datasheet.pdf
RES 24 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf