AVX Corporation 5OK222KAEAI
5OK222KAEAI picture photo
Mfg. Part Number
5OK222KAEAI
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OK222KAEAI.pdf
Availability of 5OK222KAEAI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OK222KAEAI Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OK222KAEAI
Internal Part NumberEIS-5OK222KAEAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OK222KAEAI
Related Links5OK22, 5OK222KAEAI Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OK222KAEAI Details Description
Related parts for 5OK222KAEAI
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-0900 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
PMI INDICATOR LARGE CAP RED datasheet.pdf
EXP EBX-12 ANALOG INPUT OPTION datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf