AVX Corporation 5OK222KOEAM
5OK222KOEAM picture photo
Mfg. Part Number
5OK222KOEAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V Y5U RADIAL
Datasheet Download
5OK222KOEAM.pdf
Availability of 5OK222KOEAM
QUANTITY
5OK222KOEAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OK222KOEAM
Internal Part NumberEIS-5OK222KOEAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OK222KOEAM
Related Links5OK22, 5OK222KOEAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OK222KOEAM Details Description
Related parts for 5OK222KOEAM
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
IC ANALOG INTRFACE 48-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
LED PANEL IND YEL 3.6V STOVEPIPE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
FIBER HOLDER ADH MNT NAT 8X3MM datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
EDGE/TAPE CLIP 1.57" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf