AVX Corporation 5SQ472MOFAM
5SQ472MOFAM picture photo
Mfg. Part Number
5SQ472MOFAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SQ472MOFAM.pdf
Availability of 5SQ472MOFAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SQ472MOFAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SQ472MOFAM
Internal Part NumberEIS-5SQ472MOFAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SQ472MOFAM
Related Links5SQ47, 5SQ472MOFAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SQ472MOFAM Details Description
Related parts for 5SQ472MOFAM
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 56 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf