AVX Corporation 5SR472MAFLA
5SR472MAFLA picture photo
Mfg. Part Number
5SR472MAFLA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SR472MAFLA.pdf
Availability of 5SR472MAFLA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SR472MAFLA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SR472MAFLA
Internal Part NumberEIS-5SR472MAFLA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SR472MAFLA
Related Links5SR47, 5SR472MAFLA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SR472MAFLA Details Description
Related parts for 5SR472MAFLA
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK STEREO 2.5MM SMD datasheet.pdf