AVX Corporation 5SR472MOFCL
5SR472MOFCL picture photo
Mfg. Part Number
5SR472MOFCL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SR472MOFCL.pdf
Availability of 5SR472MOFCL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SR472MOFCL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SR472MOFCL
Internal Part NumberEIS-5SR472MOFCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SR472MOFCL
Related Links5SR47, 5SR472MOFCL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SR472MOFCL Details Description
Related parts for 5SR472MOFCL
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL VOUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf