AVX Corporation 5SR502MEFLA
5SR502MEFLA picture photo
Mfg. Part Number
5SR502MEFLA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 1KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SR502MEFLA.pdf
Availability of 5SR502MEFLA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SR502MEFLA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SR502MEFLA
Internal Part NumberEIS-5SR502MEFLA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SR502MEFLA
Related Links5SR50, 5SR502MEFLA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SR502MEFLA Details Description
Related parts for 5SR502MEFLA
RES SMD 0.866 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 3.6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4-COND. 6-PIN W/25 FT CABLE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V Y5U 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf