AVX Corporation 5TQ103SOFAM
5TQ103SOFAM picture photo
Mfg. Part Number
5TQ103SOFAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V Y5V RADIAL
Datasheet Download
5TQ103SOFAM.pdf
Availability of 5TQ103SOFAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5TQ103SOFAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5TQ103SOFAM
Internal Part NumberEIS-5TQ103SOFAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5TQ103SOFAM
Related Links5TQ10, 5TQ103SOFAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5TQ103SOFAM Details Description
Related parts for 5TQ103SOFAM
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 475 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERMINAL TYPE 2910 50 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X6 MID LTGY datasheet.pdf