Rubycon 6.3MS722MEFC4X7
6.3MS722MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS722MEFC4X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS722MEFC4X7.pdf
Availability of 6.3MS722MEFC4X7
QUANTITY
6.3MS722MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS722MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-6.3MS722MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS722MEFC4X7
Related Links6.3MS72, 6.3MS722MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS722MEFC4X7 Details Description
Related parts for 6.3MS722MEFC4X7
CONTACT FEMALE 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 612V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TQFN datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDCTR 1M FOR SRT2 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
AC DRV,240V 3PH,1HP 0.7KW CT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 33POS GOLD datasheet.pdf