Rubycon 6.3SKV47M5X5.5
6.3SKV47M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3SKV47M5X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6.3SKV47M5X5.5.pdf
Availability of 6.3SKV47M5X5.5
QUANTITY
6.3SKV47M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3SKV47M5X5.5
Internal Part NumberEIS-6.3SKV47M5X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3SKV47M5X5.5
Related Links6.3SKV4, 6.3SKV47M5X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3SKV47M5X5.5 Details Description
Related parts for 6.3SKV47M5X5.5
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP datasheet.pdf
IC SRAM 18KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SFP+ 1X1 CAGE ASSY PRESS-FIT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH SP3T 200W 20HQFN datasheet.pdf