Rubycon 6.3YXJ1000M8X11.5
6.3YXJ1000M8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ1000M8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ1000M8X11.5.pdf
Availability of 6.3YXJ1000M8X11.5
QUANTITY
6.3YXJ1000M8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ1000M8X11.5
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ1000M8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ1000M8X11.5
Related Links6.3YXJ10, 6.3YXJ1000M8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ1000M8X11.5 Details Description
Related parts for 6.3YXJ1000M8X11.5
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE .82MH 2.0A datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf