Rubycon 6.3YXJ100MT15X11
6.3YXJ100MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ100MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ100MT15X11.pdf
Availability of 6.3YXJ100MT15X11
QUANTITY
6.3YXJ100MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ100MT15X11
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ100MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ100MT15X11
Related Links6.3YXJ10, 6.3YXJ100MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ100MT15X11 Details Description
Related parts for 6.3YXJ100MT15X11
CONVERTER DC/DC 12V 10W OUT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC OSC SILICON 80MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
TERMINATION TOOL S/A HDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE M12-4P SNGL ENDED FEM STR datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf