Rubycon 6.3ZLH1500MEFC8X20
6.3ZLH1500MEFC8X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLH1500MEFC8X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLH1500MEFC8X20.pdf
Availability of 6.3ZLH1500MEFC8X20
QUANTITY
6.3ZLH1500MEFC8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLH1500MEFC8X20
Internal Part NumberEIS-6.3ZLH1500MEFC8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLH1500MEFC8X20
Related Links6.3ZLH150, 6.3ZLH1500MEFC8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLH1500MEFC8X20 Details Description
Related parts for 6.3ZLH1500MEFC8X20
ICL 10 OHM 25% 8A 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf