API Technologies Corp 60-BPL-010-5-2
60-BPL-010-5-2 picture photo
Mfg. Part Number
60-BPL-010-5-2
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY
Datasheet Download
60-BPL-010-5-2.pdf
Availability of 60-BPL-010-5-2
QUANTITY
60-BPL-010-5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 60-BPL-010-5-2
Internal Part NumberEIS-60-BPL-010-5-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series60-BPL
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL1A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60-BPL-010-5-2
Related Links60-BPL-, 60-BPL-010-5-2 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
60-BPL-010-5-2 Details Description
Related parts for 60-BPL-010-5-2
MOUNT CIRCULAR TO18 0.020" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .049 SMD R/A datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
BUZZER 30-120VDC/AC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
WIRELESS CHARGING COIL ASSEMBLY datasheet.pdf
IC RF AMP LN 20GHZ DIE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf