API Technologies Corp 60-SPS-020-5-2
60-SPS-020-5-2 picture photo
Mfg. Part Number
60-SPS-020-5-2
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY
Datasheet Download
60-SPS-020-5-2.pdf
Availability of 60-SPS-020-5-2
QUANTITY
60-SPS-020-5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 60-SPS-020-5-2
Internal Part NumberEIS-60-SPS-020-5-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series60-SPS
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.039" ~ 0.059" (0.99mm ~ 1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60-SPS-020-5-2
Related Links60-SPS-, 60-SPS-020-5-2 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
60-SPS-020-5-2 Details Description
Related parts for 60-SPS-020-5-2
CONN HDR BRKWAY 20POS DUAL 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 18AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 0.1% 5W datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf