Bourns Inc. 6000-6R8M
6000-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
6000-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 4.1A 35 MOHM TH
Datasheet Download
6000-6R8M.pdf
Availability of 6000-6R8M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6000-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-6R8M
Internal Part NumberEIS-6000-6R8M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6000
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating4.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-6R8M
Related Links6000, 6000-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-6R8M Details Description
Related parts for 6000-6R8M
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC GATE CONFIG MULTIFUNC 6-ULLGA datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf