American Technical Ceramics 600F6R8CT250XT
600F6R8CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F6R8CT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F6R8CT250XT.pdf
Availability of 600F6R8CT250XT
QUANTITY
600F6R8CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F6R8CT250XT
Internal Part NumberEIS-600F6R8CT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F6R8CT250XT
Related Links600F6R8, 600F6R8CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F6R8CT250XT Details Description
Related parts for 600F6R8CT250XT
SWITCH DIP SIDE ACTUATED 2POS 5V datasheet.pdf
ADAPTER QUICKWRITER 4GANG 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 61.9 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 440VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 64POS .085 R/A datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf