American Technical Ceramics 600S390GW250XT
600S390GW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S390GW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S390GW250XT.pdf
Availability of 600S390GW250XT
QUANTITY
600S390GW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S390GW250XT
Internal Part NumberEIS-600S390GW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S390GW250XT
Related Links600S390, 600S390GW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S390GW250XT Details Description
Related parts for 600S390GW250XT
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/YEL/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 100A 1206 datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf