American Technical Ceramics 600S4R7CT250XT
600S4R7CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S4R7CT250XT
Brief Description
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S4R7CT250XT.pdf
Availability of 600S4R7CT250XT
QUANTITY
600S4R7CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S4R7CT250XT
Internal Part NumberEIS-600S4R7CT250XT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S4R7CT250XT
Related Links600S4R7, 600S4R7CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S4R7CT250XT Details Description
Related parts for 600S4R7CT250XT
TOOL CRIMPER RG6/58 BNC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING REF 24SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 42POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A SOT-23-6 datasheet.pdf