Grayhill, Inc. 60AR18-8-020C
60AR18-8-020C picture photo
Mfg. Part Number
60AR18-8-020C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT 20POS 2"CBL
Datasheet Download
60AR18-8-020C.pdf
Availability of 60AR18-8-020C
QUANTITY
60AR18-8-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 60AR18-8-020C
Internal Part NumberEIS-60AR18-8-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series60AR
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60AR18-8-020C
Related Links60AR18, 60AR18-8-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
60AR18-8-020C Details Description
Related parts for 60AR18-8-020C
SIDACTOR BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONNECTOR 16POS 1.6MM IDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 12V 5.0V SMD datasheet.pdf
CABLE RIBBON SKT 2MM 10POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE PIN 50MHZ-2GHZ 16HQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf