Littelfuse 60R065XU
60R065XU picture photo
Mfg. Part Number
60R065XU
Brief Description
PTC .65A 60V RESETTABLE KINK
Datasheet Download
60R065XU.pdf
Availability of 60R065XU
QUANTITY
60R065XU Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R065XU
Internal Part NumberEIS-60R065XU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)650mA
Current - Trip (It)1.3A
R Min/Max0.310 ~ 0.720 Ohm
Time to Trip5.3s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R065XU
Related Links60R0, 60R065XU Datasheet, Littelfuse Distributor
60R065XU Details Description
Related parts for 60R065XU
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf