Bourns Inc. 6100-150K-RC
6100-150K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6100-150K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 5.28A 24 MOHM TH
Datasheet Download
6100-150K-RC.pdf
Availability of 6100-150K-RC
QUANTITY
6100-150K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6100-150K-RC
Internal Part NumberEIS-6100-150K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package160
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6100
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating5.28A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq15.5 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6100-150K-RC
Related Links6100-1, 6100-150K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6100-150K-RC Details Description
Related parts for 6100-150K-RC
CONN PLUG 2POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPN COL 20LCCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SOIC datasheet.pdf
MICRO 100C P 20" YEL JACKS NI datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3PR BRAID 300V datasheet.pdf