FFF 61082-182502LF
61082-182502LF picture photo
Mfg. Part Number
61082-182502LF
Brief Description
CONN RECEPT
Datasheet Download
61082-182502LF.pdf
Availability of 61082-182502LF
QUANTITY
61082-182502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61082-182502LF
Internal Part NumberEIS-61082-182502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions180
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights9mm, 10mm, 11mm, 12mm
Height Above Board0.303" (7.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61082-182502LF
Related Links61082-1, 61082-182502LF Datasheet, FFF Distributor
61082-182502LF Details Description
Related parts for 61082-182502LF
JUMPER-H1507TR/A3048V/X 2" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 9.5 OHM datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC BUS MASTER 1 WIRE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 35POS .100 datasheet.pdf
CALIB SOL 1413 US 3X50ML/BTL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf