Vishay/BCcomponents MBB02070C2403FCT00
MBB02070C2403FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2403FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2403FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2403FCT00
QUANTITY
MBB02070C2403FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2403FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2403FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2403FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2403FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2403FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2403FCT00
IDC CABLE - MDL36K/MC37M/X datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON HORIZ 2INSERT datasheet.pdf
IC CONV A/D 16B 2CH DIFF 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 1.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK MAXI 0.9" THRU/LONG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 7.372800MHZ SMD datasheet.pdf
10000UF 35V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf