FFF 61083-061622LF
61083-061622LF picture photo
Mfg. Part Number
61083-061622LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61083-061622LF.pdf
Availability of 61083-061622LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61083-061622LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61083-061622LF
Internal Part NumberEIS-61083-061622LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBTB Design 21/Feb/2014
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 9mm, 13mm
Height Above Board0.185" (4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61083-061622LF
Related Links61083-0, 61083-061622LF Datasheet, FFF Distributor
61083-061622LF Details Description
Related parts for 61083-061622LF
THYRISTOR 275V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD MULTPLY 28SSOP datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SDTV 40LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AC 30AU GF datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 610MA 600 MOHM TH datasheet.pdf